Płyty pilśniowe

Płyty HDF to płyty drewnopochodne, czyli stanowią produkt wykonany z rozwłóknionej tkanki drzewnej. Te płyty wytwarzane są w specjalnym procesie produkcyjnym. Zrębki drewna rozcierane są na włókna, które zaprawia się żywicą, suszy i formuje w ciągłą matę. Mata jest cięta na arkusze, a następnie wytłaczana w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. W ten sposób powstaje płyta która posiada gęstość od 850 kg/m3 co sprawia że nawet 50% gęstsza od litego drewna.

HDF6

Płyty HDF są cienkimi płytami, których grubość sięga 2,5–3,0 mm oraz występującymi w różnych formatach, jak m.in. 2620/2070, 2650/2070, 2500/2070, 2850/2070. 

HDF5

Jest to materiał o jednorodnej gęstości i składzie surowcowym w całym przekroju, dzięki czemu posiada doskonałą obrabialność mechaniczną w procesie skrawania. HDF zachowuje wszystkie przydatne właściwości drewna, na przykład wytrzymałość, odporność na obciążenia dynamiczne, a ponadto, płyta tego typu jest materiałem ciepłym i dobrze się sprawdza jako materiał wykończeniowy.

HDF1

 

Płyty HDF używane są do produkcji paneli podłogowych, produkcji mebli, stosowane są jako tylne płyty szafek, podstawy szuflad, ścianki działowe, opakowania, a także wykorzystywane jako zamiennik twardej płyty pilśniowej. Płyty HDF są także dobrym materiałem nośnym do uszlachetniania - powlekania laminatami oraz papierami żywicznymi i okleinami naturalnymi. 

HDF4

W zależności od metody produkcji materiał z płyty pilśniowej ma następujące zalety:

  •  jednolite płótno o gęstej strukturze
  • materiał „oddychający”
  •  łatwość w obróbce i montażu
  • tworzy dodatkową warstwę izolacji termicznej
  • konkurencyjna cena

HDF3